Dodatkowe elementy ewidencji czasu pracy

Ewidencjonowanie czasu, który pracownik spędza w pracy, jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Obowiązek ten narzuca kodeks pracy. Sama ewidencja to jednak za mało, do karty powinny być dołączone konkretne dokumenty, potwierdzające zapisy umieszczone w ewidencji, chcesz wiedzieć więcej o ewidencja czasu pracy unicard.pl?

ewidencja czasu pracy1

Dodatkowe dokumenty towarzyszące karcie ewidencyjnej

Ewidencja czasu pracy jest dokumentem, który opisuje czas pracy konkretnego pracownika w danym okresie, najczęściej w miesiącu kalendarzowym. Na tej podstawie można wyciągnąć wnioski odnośnie przestrzegania przepisów kodeksu pracy. Jednak żeby można było potwierdzić zapisy zawarte w karcie, trzeba do niej dołączyć szereg dokumentów. Należą do nich, np.

– wnioski urlopowe,
– zwolnienia lekarskie ZUS ZLA, czyli popularne L4,
– wnioski o udzielenie czasu wolnego, będącego rekompensatą pracy w godzinach nadliczbowych.

Cel gromadzenia dokumentacji dodatkowej

Dołączanie dokumentów dodatkowych ma na celu nie tylko potwierdzenie zapisów zawartych w ewidencji czasu pracy. Takie postępowanie sprzyja również przejrzystości dokumentacji pracowniczej oraz pozwala łatwo przeanalizować sytuację danego pracownika w określonym miesiącu. W przypadku ewidencji, która prowadzona jest elektronicznie, dodatkowe dokumenty można przechowywać również w formie elektronicznej, jako załączniki do karty ewidencyjnej.

Bezpieczeństwo w budynku

Temat bezpieczeństwa i higieny pracy przewija się dzisiaj przez środowiska uczelniane, pracownicze, kulturalne oraz kwestię zarządzania budynkami. Ważne jest, żeby osoby znajdujące się wewnątrz budynku czuły się bezpiecznie, a w przypadku nagłych, nieoczekiwanych wypadków, zostały o tym poinformowane i mogły też skutecznie się ewakuować.

system zarządzania bezpieczeństwem

Czym kontrolować bezpieczeństwo

W bezpiecznym budynku powinien znajdować się odpowiednio skoordynowany system zarządzania bezpieczeństwem, w skrócie SMS – od angielskiego hasła Security Management System. W ramach systemu zarządzania bezpieczeństwem powinny być zintegrowane różne systemy, m.in. system sygnalizacji pożaru, a więc specjalny alarm, która zareaguje na pożar w budynkach i poinformuje o nim odpowiednio wcześnie, system sygnalizacji włamań, który zareaguje na osobę, która będzie próbowała wejść do budynku, mimo że nie posiada do tego uprawnień, czy system nagłośnienia ewakuacyjnego, który ma za cel usprawnić ewakuację ludzi w skomplikowanych sytuacjach. Najczęściej jest on połączony z systemem pożarowym, który stanowi najczęstszy problem w budynkach, który jest przyczyną zagrożenia życia i zdrowia i wiąże się z koniecznością opuszczenia budynku.

Drukarka kart plastikowych – co trzeba wiedzieć?

Do drukowania kart plastikowych służy oczywiście specjalna drukarka. Umożliwia ona zadruk zarówno kolorowy, jak i monochromatyczny. Karty plastikowe użytkowane mogą być na wiele sposobów. Mogą służyć jako karty rabatowe, lojalnościowe lub mogą pełnić rolę identyfikatora.

Działanie drukarni kart plastikowych

Najpopularniejsza metoda zadruku kart plastikowych to zadruk termotransferowy. Pozwala on na zadruk kart w kolorze. Druk polega tu na przyłożeniu na kartę plastikową taśmy termotransferowej. Pod wpływem wysokiej temperatury taśma uwalnia pigment, który pod naciskiem głowicy powoduje naniesie nadruku na kartę. Warto podkreślić, że tego typu wydruk charakteryzuje się bardzo wysoką jakością oraz trwałością. Do druku kart plastikowych używa się różnych drukarek. Jedną z nich jest np. drukarka Evolis Zenius Classic.

Evolis Zenius Classic

Materiały eksploatacyjne

Oprócz samej drukarki niezwykle ważne przy zadruku kart plastikowych są także materiały eksploatacyjne. Jeśli druk ma być kolorowy wówczas konieczne będzie użycie taśm YMCKO. Nie można oczywiście zapomnieć o samych kartach. Te zwykle produkowane są z materiału PVC. Mogą być to zwykłe karty PVC lub karty z paskiem magnetycznym.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, że do druku kart plastikowych potrzebne będzie jeszcze odpowiednie oprogramowanie. To jednak zwykle jest dołączane do samej drukarki.

Do czego służą karty zbliżeniowe

Wybór banku jest dla każdego z nas trudnym wyborem. Na rynku znajduje się sporo rywalizujących ze sobą podmiotów, które starają się, jak najlepiej dopasować do naszych potrzeb.
Wiele kwestii potrafi prowadzić do właściwego wyboru. Sama szata graficzna ma spory wpływ, podobnie jak proces logowania się do banku oraz zakładania konta. Ciężko wyobrazić sobie, aby korzystając z banku, nie wybrali również karty zbliżeniowej.

karty zbliżeniowe

Wykonywanie transakcji

Karty zbliżeniowe trafiły do Polski w 2008 roku i do dzisiaj stanowią podstawę, jeśli chodzi o realizację transakcji w punktach sprzedaży. Szacuje się, że w taki sposób wykonuje się 70% wszystkich transakcji. Zdecydowanie ułatwiają one realizację transakcji – nie trzeba wsuwać karty do czytnika i podawać PINu, nie musimy również posiadać ze sobą gotówki w sklepach. Aby dokonać takiej transakcji, wystarczy jedynie przyłożyć kartę zbliżeniową do czytnika. Jednak nie są one substytutem tylko kart płatniczych. Z powodzeniem można je stosować także w ramach elektronicznej legitymacji studenckiej, np. w środkach komunikacji miejskiej. Znajdują zastosowanie także jako elektroniczne karty biblioteczne, czy też elektroniczne portmonetki służące do regulacji opłat parkingowych w mieście.